40-lecie Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera

unnamed

40-lecie Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera

Kiedy w 1974 roku otwieraliśmy dla gości nasze Muzeum, mieliśmy dla nich tylko trzy pomieszczenia wypełnione podróżniczymi pamiątkami, a w Ogrodzie, który wówczas jeszcze nie nazywał się Ogrodem Kultur i Tolerancji, zaledwie jedną rzeźbą – indiański słup totemiczny z zachodniej Kanady, wyrzeźbiony w skali 1:1 przez naszego przyjaciela artystę Zygmunta Konarskiego, autora większości późniejszych monumentów w Ogrodzie.

Przez pierwszych 11 lat istnienia Muzeum-Pracowni, do roku 1985, był z nami założyciel i patron naszej placówki, nasz Ojciec Arkady Fiedler. Mimo że wchodził w 9. dekadę życia, nadal snuł młodzieńcze, przepojone entuzjazmem pomysły. Ojciec pragnął, żeby Muzeum było Pracownią żywą, aktywną, pełną inicjatywy i inwencji. Żeby, uchowaj Boże, nigdy nie popadło w rutynę, nie skostniało. Często to podkreślał. Wzięliśmy sobie do serca jego przestrogi. Sądzimy, że Ojciec byłby dzisiaj zadowolony widząc, jak bardzo Muzeum przez 40 lat się rozwinęło i wzbogaciło.

Wraz ze zgromadzonymi w Pracowni niezwykłymi dziełami sztuki dalekich ludów, rzeźbami, maskami, posągami, cudownymi motylami, chcemy przekazać naszym muzealnym gościom coś dobrego, budującego: że potęga świata nie polega na prężeniu muskułów i dominowaniu nad innymi, lecz na fascynującej różnorodności kultur, z których można pokojowo czerpać tak wiele Wszystkie te dzieła w naszym Muzeum żyją obok siebie w harmonii i przyjaźni, wzajemnie się uzupełniają i wzbogacają, prowadzą zajmujący dialog

Z okazji jubileuszu zaprezentujemy wystawę fotograficzną: „CZTERDZIEŚCI LAT MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA”. Te czterdzieści lat to była nieprzerwana, fascynująca przygoda tworzenia i rozwoju placówki, rodzenia się śmiałych marzeń i konsekwentnego spełniania ich rok po roku.

Rodzina Fiedlerow