Dookoła świata z okazji 40-lecia Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie

Mijający już rok 2014 był dla nas podwójnie jubileuszowy – nasze Muzeum obchodziło 40-lecie swojej działalności , a Arkady Fiedler 120-lecie urodzin.

Z tej okazji sporo się działo. Obchody rozpoczęliśmy uroczyście – przygotowaniem i otwarciem wystawy rocznicowej  ukazującej 40 lat naszej aktywności, ludzi, którzy z nami pracowali, i którzy nas wspierali, wydarzenia i imprezy, jakie u nas się odbywały. Przypomnieliśmy parę anegdot, wspominaliśmy przyjaciół, którzy już niestety odeszli, łezka w oku nam się nie raz zakręciła, ale i śmiechu było sporo. Trudno w to uwierzyć, że właśnie przemknęło 40 lat działalności Muzeum!

Tradycyjnie już przygotowaliśmy Szanta Marię – przegląd piosenki marynarskiej, wręczenie nagrody Bursztynowego Motyla. Tegorocznym laureatem został Bartek Sabela za książkę” Może morze wróci”.

Odbył się drugi, huczny festiwal podróżniczy ORINOKO NAD WARTĄ, dzięki któremu wybraliśmy się w magiczne podróże dookoła świata – słuchaliśmy opowieści, gościliśmy szamanów, tańczyliśmy folkowe melodie, graliśmy  na bębnach i pichciliśmy potrawy z różnych stron świata. Dzieci przeistaczały się w  wojowników,  robiły barwne motyle, akcesoria etniczne , czerpały papier i ćwiczyły kaligrafię chińską.

Przypominaliśmy twórczość Arkadego Fiedlera -pisarza, jego opowieści  o zwierzętach, legendy indiańskie, wspomnienia z podróży podczas artystyczno-literackich warsztatów  dla dzieci i młodzieży.

Odbył się pierwszy konkurs i przegląd amatorskich filmów podróżniczych.  Międzypokoleniowa grupa zainteresowana moda etniczną i kulturą Meksyku spotykała się przez całe lato  szyła stroje, przygotowała scenografię by na początku września zaprezentować fantastyczne widowisko o Malincze, kochance i tłumaczce Corteza z modą etno w tle. Panie od 2 lat do 60+ bardzo się zaangażowały w projekt, który na pewno będzie jeszcze kontynuowany ze względu na zainteresowanie uczestników i widowni.

Ten jubileuszowy, bogaty w wydarzenia sezon zakończy się muzycznym akcentem – wspaniałym akordeonowym koncertem muzyki folkowej na żywo. Wszystko to w ramach 40 – lecia Muzeum.

Dziękujemy za dofinasowanie projektu Powiatowi Poznańskiemu, Sejmikowi Urzędu

w2